07 lutego 2024, 08:33

Poznaliśmy najlepszych sportowców i trenerów 2023 roku w województwie świętokrzyskim

Na gali w Grand Hotelu w Kielcach poznaliśmy wyniki 72. Plebiscytu Sportowego Świętokrzyskie Gwiazdy Sportu 2023. To było wielkie święto ludzi sportu. W wyjątkowej gali uczestniczyło 300 osób.

Laureatów wybrała kapituła złożona z dziennikarzy sportowych Echa Dnia, Radia Kielce i TVP 3 Kielce.

Najlepsi sportowcy 2023 roku

1. Arkadiusz Moryto - z Industrią wywalczył w minionym roku tytuł mistrza Polski i klubowego wicemistrza Europy w Lidze Mistrzów.

2. Miłosz Trojak - kapitan Korony Kielce i ostoja defensywy. Wyrósł na prawdziwego lidera drużyny. Udana wiosna i jeszcze lepsza jesień tego roku.

3. Sabina Jarząbek - zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego zdobyła w mijającym roku cztery medale mistrzostw Polski w biegach ulicznych oraz przełajowych.

4. Andreas Wolff - jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy bramkarz na świecie. Na początku sezonu zmagał się z kontuzją, ale jak wrócił to od razu „wykręcał” świetne statystyki w Lidze Mistrzów.

5. Jakub Łukowski - najskuteczniejszy piłkarz Korony w ubiegłym sezonie. 27 - latek strzelił 12 goli walnie przyczyniając się do pozostania drużyny w PKO BP Ekstraklasie.

6. Alex Dujszebajew - kapitan Industrii Kielce i prawdziwy „mózg” zespołu. Rozgrywający klasy światowej. mistrz Polski.

7. Sebastian Batkowski - reprezentant Nosanu Kielce jest jednym z najlepszych bilardzistów na Starym Kontynencie, drużynowym mistrzem Europy z fińskiego Tampere.

8. Karolina Młodawska - zawodniczka Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego wywalczyła dwa srebrne medale mistrzostw Polski w trójskoku.

9. Rafał Dobrowolski - łucznik Karimy Prząsław wywalczył z kolegami z reprezentacji Polski tytuł drużynowego mistrza świata w kategorii łuków bloczkowych.

10. Robert Floras - podstawowy zawodnik występującego w Lotto Superlidze tenisistów stołowych zespołu Global Pharma Orlicza 1924 Suchedniów.

Najlepsi trenerzy  2023 roku

1. Talant Dujszebajew - szkoleniowiec mistrzów Polski i finalistów Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych Industrii Kielce. W kieleckim klubie już od 10 lat.

2. Kamil Kuzera - trener piłkarzy Korony, który kieleckiemu klubowi jest oddany bez reszty. Przejął drużynę na ostatnim miejscu w tabeli i utrzymał w PKO BP Ekstraklasie.

3. Agnieszka Wrona - jest trenerem skoku o tyczce w KKL Kielce. Jej podopieczni zdobyli w roku 2023 sześć medali mistrzostw Polski w hali i na stadionie otwartym.

Nagroda specjalna

Bertus Servaas - przez 21 lat był prezesem kieleckiego klubu piłki ręcznej i doprowadził go na szczyt. Za jego kadencji kielecki zespół 15 razy zdobył mistrzostwo Polski, 15 razy sięgnął po Puchar Polski. W 2016 roku wygrał Ligę Mistrzów, a w dwóch ostatnich edycjach tych prestiżowych rozgrywek zdobył srebrny medal. Dwa razy wywalczył także brązowe medale na Klubowych Mistrzostwach Świata.

Zasłużony dla świętokrzyskiego sportu

Wiesław Rożej - z „królową sportu” związany praktycznie od zawsze. Jako junior uprawiał biegi w Budowlanych, był działaczem Żaka Kielce i Olimpu Końskie. W grudniu 2009 roku objął ster w Świętokrzyskim Związku Lekkiej Atletyki. W 2021 roku postanowił już nie startować w wyborach na prezesa. Kilka kadencji zasiadał w komisji rewizyjnej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Ambasador świętokrzyskiego sportu

Tomasz Brożyna - były wybitny kolarz pochodzący z podkieleckich Bielin. Reprezentant Polski, uczestnik igrzysk olimpijskich w Atlancie i Atenach. W 2021 roku został trenerem szosowej kadry narodowej Elite i szosowej reprezentacji do 23 lat. Pracuje także z najmłodszymi adeptami kolarstwa w Cyclo Koronie Kielce.

Sportowiec niepełnosprawny roku

Łukasz Ciszek - na mistrzostwach świata w Pilznie, mieszkający we Włoszczowie łucznik, wywalczył kwalifikację na igrzyska paraolimpijskie w Paryżu.

Drużyna roku

Industria Kielce - w 30. rocznicę pierwszego tytułu kieleccy piłkarze ręczni po raz 20. zostali w zeszłym roku mistrzami Polski. W decydującym meczu pokonali we własnej hali Orlen Wisłę Płock 27:24 i zdobyli złote medale 12. raz z rzędu. Po raz szósty w historii kieleccy szczypiorniści zagrali w Final Four Ligi Mistrzów w Kolonii. Drugi raz z rzędu wystąpili w meczu o złoto i przegrali po dogrywce z SC Magdeburg. W tym roku znów będą walczyć o najwyższe cele.

Sportowe nadzieje województwa

Michał Wiech - zawodnik Nosanu Kielce i jeden z najzdolniejszych bilardzistów młodego pokolenia w Polsce. 16 - latek zdobył w minionym roku brązowy medal drużynowych mistrzostw Europy juniorów.

Nina Smelcerz - bramkarka drużyny piłkarek ręcznych Suzuki Korony Handball Kielce.  Odegrała kluczową rolę w dużym sukcesie reprezentacji Polski juniorek podczas XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Mariborze.

Marcel Błaszczyk - tenisista stołowy klubu TTCup.com Polonia Kielce uznawany jest za jednego z najlepszych wśród zawodników młodego pokolenia w Polsce. Mimo zaledwie 16 lat, odważnie stawia czoła rywalom w I lidze seniorów.