22 grudnia 2020, 14:40

Kielce stolicą polskiego bilarda. Medale naszych zawodników

Mistrzostwa Polski w Bilard Kielce 2020 były udane dla zawodników z województwa świętokrzyskiego. Zdobyli siedem medali, a po trzy z nich sięgnęła Oliwia Zalewska.

Po raz kolejny bardzo dobrze w najważniejszej indywidualnej imprezie w roku zaprezentowali się zawodnicy i zawodniczki z naszego województwa.

Oliwia Zalewska, która wróciła do gry po ponad półrocznej przerwie macierzyńskiej wywalczyła komplet medali: złoto w 10 bil, srebro w 9 bil i brąz w 8 bil. Dwa tytułu wicemistrza Polski wywalczył Tomasz Kapłan w odmianie 8 bil i 10 bil (oboje Nosan Kielce).

Największą sensacją zawodów była postawa zaledwie 16 letniej Dominik Pawełczyk z UKS Miłek Wiślica, która w kategorii kobiet zdobyła srebrny medal w 8 bil i brązowy w 9 bil. Tomasz Kapłan dzięki bardzo dobremu występowi na mistrzostwach kończy sezon na drugim miejscu w rankingu Polski 2020.  Najlepszymi zawodnikami Mistrzostw i zwycięzcami rankingów Polski zostali Monika Ząbek (Baribal Lubin) i Wojciech Szewczyk (Coromo Stal Katowice).

Impreza, której współorganizatorem było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Sportowe zakończyła się również sukcesem organizacyjno – promocyjnym. Zawody w Kielcach dzięki profesjonalnej relacji na żywo w internecie przeprowadzonej ze wszystkich spotkań obejrzały setki tysięcy widzów nie tylko w Polsce, ale Europie i całym świecie.

Bardzo dobrze zaprezentowali się też przedstawiciele biznesu naszego miasta w rozegranych w hotelu Binkowski Mistrzostwach Polski Biznesu w Bilard. Tytuł mistrza Polski w grupie „pro” zdobył prezes ZPU Nosan Grzegorz Nowak, a na najniższym stopniu podium stanął Marek Marcinkowski z SSSport. W grupie „pro” wicemistrzostwo Polski wywalczył Łukasz Szuba z firmy GAMI Kielce, podobnie jak Dariusz Sidło z CONTACT O/K w grupie „amator”. Dodajmy, że w tej samej grupie piąte miejsce wywalczył zastępca Prezydenta Miasta Kielce Marcin Różycki. W grach drużynowych srebrny medal zdobył jeszcze Grzegorz Nowak grający w parze z Zbigniewem Samselem z Elbląga. Była to jubileuszowa XX edycja zawodów organizowanych przez Polski Związek Bilardowy.